Sprzedaż mieszkania – jak zrobić dobre zdjęcia?

zdjęcie mieszkania

Kupujemy oczami (i sercem), dlatego dobre zdjęcia są podstawą w skutecznym ogłoszeniu sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Jeśli taka inwestycja ma sens, możemy opłacić profesjonalnego fotografa. W innym przypadku pozostaje nam samodzielne obfotografowanie lokalu. To też może przynieść pożądane efekty, o ile będziemy się trzymać podanych poniżej zasad.

Od czego zacząć?

Możesz rozpocząć od przejrzenia ogłoszeń z nieruchomościami. Podziel je na trzy grupy:

  1. te, które robią dobre wrażenie
  2. te, które są neutralne
  3. te, które robią złe wrażenie

Teraz odrzuć oferty z grupy 2 i skup się na grupie 3. To jest twój antywzór – tak właśnie nie powinny wyglądać zdjęcia twojego mieszkania. Pewnie są niedoświetlone, rozmazane i źle wykadrowane. W efekcie niewiele na nich widać, a jak już widać, to źle to wygląda. Czyli osiąga się za ich pomocą dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego – nie pomagają klientowi i nie zachęcają go, a za to męczą i odstręczają.

Na podstawie takiej analizy łatwo dojść do wniosku, że zdjęcia mieszkania na wynajem lub na sprzedaż mają być ładne i czytelne. Poza tym powinny skupiać się na zaletach lokalu.

I co dalej?

Czy masz dobry aparat? Tak, możesz zrobić zdjęcia smartfonem, ale raczej nie będą one zadowalającej jakości, chyba że dysponujesz jakimś topowym modelem. Jednak nawet w takim przypadku aparat fotograficzny poradzi sobie lepiej. Jeżeli go nie masz, spróbuj od kogoś pożyczyć. Nie musi to być koniecznie lustrzanka. Nawet nowoczesny bezlusterkowiec wystarczy.

Gdy masz już sprzęt, przygotuj wnętrze. Nawet profesjonalnie robione zdjęcia nie pomogą, jeżeli mieszkanie jest zaniedbane. Tu przychodzi czas na minimalny home staging. Musisz posprzątać lokal, poustawiać meble, pousuwać graty i nadmiar bibelotów, ukryć osobiste rzeczy (to bardzo źle wpływa na klientów!), zadbać o to, aby we wnętrzach było jak najwięcej światła, w tym naturalnego. Po zrobieniu porządków przyjrzyj się wnętrzom i dodaj przyciągające oko, kolorowe akcenty, które sprawią, że zdjęcia wyjdą bardziej pozytywne i żywsze.

Robiąc zdjęcia wnętrz, trzymaj się uniwersalnych wytycznych dotyczących fotografii. Podstawa to oczywiście światło. Najlepiej bazować na świetle naturalnym. Tutaj musisz pamiętać, że więcej słońca nie oznacza lepiej. Zbyt ostre, np. południowe słońce, sprawi, że na zdjęciach będzie dużo kontrastowych obszarów. Najlepiej więc robić zdjęcia rano lub wieczorem, a dzień pochmurny jest lepszy od dnia słonecznego.

Jeśli chodzi u ustawienie apartu, to absolutną podstawą jest zadbanie o to, aby kadry nie miały odchyleń ani w pionie, ani w poziomie. Jeśli masz z tym problem, posłuż się poziomnicą i statywem. Aparat najlepiej ustaw na wysokości takiej, jak znajdują się oczy siedzącej osoby.

Jedna z ważniejszych zasad podczas każdej sesji zdjęciowej, także tej mającej na celu zrobienie dobrych fotografii mieszkania, jest robienie dużej liczby zdjęć. Nawet profesjonaliście z drogim sprzętem większość fotek nie wychodzi. Grunt, aby mieć ich tak dużo, by móc z nich wybrać te najlepsze.

Wyboru dokonaj po zgraniu zdjęć do pamięci komputera. Skorzystaj też z chociaż najprostszego programu do obróbki fotografii – wykadruje je oraz skoryguj kontrast i oświetlenie. Nawet tak podstawowe zabiegi sprawią, że twoja oferta stanie się dużo bardziej atrakcyjna, co przełoży się na krótszy czas poszukiwania klienta i wyższą cenę wynajmu lub sprzedaży.

Dodaj komentarz