Jak sprzedać mieszkanie? Samemu czy z pośrednikiem?

dom na sprzedaż

Sprzedaż mieszkania wiąże się z szeregiem formalności. Samo znalezienie kupca nie należy do łatwych, nie wspominając już o skutecznych negocjacjach, rozliczeniu i zadbaniu o wszystkie istotne szczegóły. Jeśli wolimy uniknąć tego zamieszania albo zwyczajnie nie mamy na to czasu, możemy skorzystać ze wsparcia pośrednika. Jak wygląda to w praktyce i czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.

W czym pośrednik może pomóc sprzedającemu?

Sprzedaż mieszkania to ważna decyzja. Aby dokonać korzystnej i bezpiecznej transakcji, warto wiedzieć, jakie wyzwania stoją przed sprzedającym. Przede wszystkim musi on wycenić mieszkanie. To niezwykle ważny krok, który decyduje o opłacalności sprzedaży. Z drugiej strony jeśli przecenimy swoją nieruchomość, możemy stracić szansę na znalezienie kupca. Oczywiście wyceny nieruchomości można dokonać samodzielnie. Dobrym sposobem jest porównanie, jakie ceny osiągają na rynku okoliczne mieszkania o podobnym metrażu. Jednak wsparcie pośrednika może zaoszczędzić nasz czas i dać nam pewność, że wartość naszego mieszkania została oszacowana prawidłowo. Dlaczego? Ponieważ agencje obrotu nieruchomościami zwykle współpracują z profesjonalnymi rzeczoznawcami i oferują klientom fachową wycenę.

Wycena to nie jedyny etap, na jakim sprzedającemu może przydać się pośrednik. Jeśli zdecydujemy się na umowę z agencją, to ona będzie odpowiedzialna za kontakt z zainteresowanymi. Nasz doradca może umawiać spotkania i przyjmować osoby, które chciałyby obejrzeć nasz lokal. W zakresie jego kompetencji mieści się też prowadzenie negocjacji oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów. Jeśli chcemy, pośrednik zorganizuje nam spotkanie z notariuszem i poinformuje o wszystkich związanych z tym kosztach. W świetle tych faktów wyraźnie widać, że wsparcie pośrednika nie jest niezbędne, ale może okazać się bardzo cenne. Przyda się szczególnie osobom zapracowanym lub takim, które sprzedają nieruchomość po raz pierwszy.

Usługi pośredników coraz popularniejsze

Choć wsparcie profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami zmniejsza zysk ze sprzedaży, decyduje się na to coraz więcej osób. Dzieje się tak dlatego, że usługi tego typu fachowców są dziś kompleksowe i obejmują często również przygotowanie lokalu do sprzedaży, a następnie wizyt osób zainteresowanych ofertą. Odświeżenie, uporządkowanie i nowa aranżacja wnętrza zwiększają szanse lokalu na szybką sprzedaż. Z drugiej strony zadanie to w praktyce może okazać się trudniejsze i bardziej pracochłonne niż nam się wydaje. Dlatego wsparcie profesjonalisty na tym etapie może okazać się szczególnie potrzebne.

I na koniec jeden z najcenniejszych plusów zatrudnienia pośrednika do sprzedaży mieszkania. W rękach fachowca nasze mieszkanie z pewnością szybciej znajdzie kupca. Agencje mają sprawdzone kanały promocji swoich ofert i są do stałej dyspozycji osób, które są nimi zainteresowane. Dzięki temu łatwiej o szansę na spotkanie z pośrednikiem i obejrzenie mieszkania. Właściciele nieruchomości, którzy decydują się na samodzielną sprzedaż, muszą wygospodarować czas na zajęcie się promocją oferty i wizyty potencjalnych kupców w mieszkaniu.

Dodaj komentarz